پرسش و پاسخ     سایتهای مرتبط     نقشه سایت     آمار بازدیدکنندگان  
  
نگرانی از اعمال عوارض بر صادرات مواد معدنی
در جلسه کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران، ضمن گفت‌وگو درباره مسائل آب و حمل‌و‌نقل در این بخش، نسبت به اعمال عوارض صادراتی بر مواد معدنی ابراز نگرانی کردند.
در این نشست اعضای این کمیسیون به برگزاری جلسات کارشناسی درخصوص تامین آب معدن و صنایع معدنی و همچنین زیر‌ساخت‌های حمل‌و‌نقل تاکید کرده و از سویی بودجه تحقیقاتی اتاق را بسیار نا‌چیز عنوان کردند.در این جلسه همچنین فعالان معدنی با اظهار نگرانی از صحبت‌های اخیر وزیر صنعت و معاون معدنی وی درخصوص برنامه دولت برای اعمال عوارض صادرات بر مواد معدنی از سال آینده، آن را در شرایط رکودی بازدارنده دانستند.

 در این جلسه همچنین اعلام شد که از 156 معدن فعال ثبت‌شده سنگ‌آهن در بهار 92، تنها 19 معدن فعال هستند و این به معنی افت 84 درصدی تعداد معادن فعال سنگ‌آهن و کاهش 35 درصدی تولید آنها است. موضوع دیگری که در این نشست مطرح شد، هزینه بالای تولید در ایران به دلیل تکنولوژی پایین و شرایط سخت تولید بوده که این موضوع قدرت رقابت با محصولات وارداتی را از بین می‌برد و حتی گاهی با وضع تعرفه بر واردات نیز تولید‌کنندگان ما قادر به رقابت با محصول وارداتی نیستند. فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی در این نشست همچنین در واکنش به اظهار اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص به کار بردن عبارت خام‌فروشی و نام‌بردن از اشخاص به‌عنوان خام‌فروش در جلسه‌ای عمومی این اقدام را به مصلحت تجارت کشور ندانسته و گفتند در همه دنیا مواد معدنی به شکل‌های مختلف از فاقد فرآوری تا ارزش افزوده کامل صادر می‌شود و دولت‌ها از معدنکاران حمایت می‌کنند و زمانی می‌توان به صادرات مواد فرآوری شده اقدام کرد که بازار صادراتی برای آن وجود داشته باشد و مشخص نیست که در آینده با تغییر تکنولوژی نیز همچنان از این مواد استفاده شود.

دنیای اقتصاد ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
۰۸:۵۴

 

نسخه چاپی ارسال به دوستان